top of page
WhatsApp Image 2022-12-01 at 13.41_edited.jpg

Hakkımızda

Uluslararası İzmir Sefarad Kültür Festivali, 16. yüzyıldan itibaren İzmir'de yaşayan, kentin en önemli bileşenlerinden olan Sefarad kültürünü, kent kültürüne katkılarını  yaşatıyor, paylaşıyor ve İzmir’in değişik renklerinden biri ile tanışmamızı sağlıyor.

15. yüzyılda İber Yarımadası'nı terk etmek zorunda kalan Sefarad Yahudileri, binlerce yıldır birbirinden farklı kültürlerin ve inançların yan yana yaşadığı İzmir'de, yaşamı paylaştıkları Müslüman ve Hristiyan toplumlarının kültürel öğelerini  kucakladılar ve bunun sonucunda . müziği, mutfağı, gelenekleri ve sanata yansımaları ile dünyada  benzeri olmayan İzmir'e özgü bir “Sefarad Kültürü” ortaya çıktı.  Kentin kültür hazinesinde yerini alan bu kültürün yaşatılması çok kültürlü yaşamımıza büyük bir katkı koymakta ve Türkiye genelinde bir örnek yaratmaktadır.

Festival etkinlikleri her yıl akıl, anlayış, hak ve adaleti simgeleyen «Hanuka», bir diğer adıyla Işıklar Bayramı öncesinde başlayıp, son Hanuka mumunun yakılacağı güne kadar devam edecektir.

Yerel  ve yabancı sanatçı ve araştırmacıların katılımıyla gerçekleşen sergi, konser, söyleşi, film gösterimleri İzmir'deki Sefarad kültürünün zenginliğini gözler önüne sermektedir.

 

Kurucu Direktör

Nesim Bencoya

bottom of page